DAMAVAND IRAN

کوه هاوسیله اند"انسانیت نهایت است"هدف رسیدن به اوج قله نیست بلکه ارتقای انسان است

13 كوه مرتفع پراكنده در فلات ايران

کوه دَماوَند(5671):  کوهی در شمال ایران است که به عنوان بلندترین کوه ایران  با ارتفاع ۵۶۷۱ متر و بلندترین آتشفشان خاورمیانه شناخته می‌شود. این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. این قله که از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد. در هوایی صاف و آفتابی از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر قابل رؤیت است. نزدیکترین شهر بزرگ به این کوه لاریجان است.دماوند در اساطیر ایران هم مطرح است و شهرتش بیش از هرچیز به خاطر این است که ضحاک (پادشاهی ستمگر و اژدهافش) در آن به بند کشیده شده‌است. در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به طور کلی‌تر کوه دماوند اشاره شده‌است. دماوند دارای چشمه‌های آب گرم لاریجان، اسک و وانه است. "منبع : كوه پناه استوار"

قله علم کوه(4850): با ارتفاع 4850 متر در منطقه قلل تخت سلیمان واقع شده است . نزدیکترین شهر به این منطقه رودبارک و کلاردشت در استان مازندران می باشد قله علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع ایران به شمار می رود . در جبهه شمالی این قله دیواره ای به طول 650 متر وجود دارد که یکی از زیباترین و مشکل ترین دیواره های دنیا به شمار می رود .جبهه جنوبی این کوه مشرف به طالقان است . منطقه علم کوه دارای 47 قله بالای 4000 متر است که به الپ ایران نیز معروف است. بر روی دیواره علم کوه مسیر های متعددی باز شده که می توان به مسیر 48 و 52 لهستان و هاری رست و کرج و ... نام برد . "منبع : كوه پناه استوار"

سبلان(4811): (ترکی: ساوالان) نام کوهی است مرتفع در شمال غرب کشور ایران و در استان اردبیل. سبلان سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیر فعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی معروف الوارس مورد توجه گردشگران می‌باشد. "منبع : كوه پناه استوار"

دِنا(4448): دنا با ارتفاع۴۴۴۸متراز بلندترین ارتفاعات زاگرس می باشد واز حدود ۴۴قله مرتفع تشکیل شده است واز لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب استان اصفهانِِِِ,شمال غربی استان فارس ولی بخش اعظم آن درشمالشرقی استان کهگیلویه وبویراحمد قرار دارددر تمام سال پوشیده از برف است و یکی از سرچشمه های کارون وهمچنین رود مارون می باشد یکی از کم نظیرترین منابع انواع واقسام گیاهان دارویی در دنیاست. "منبع : كوه پناه استوار"

زردكوه، كلونچين (4221):رشته کوه زرد کوه بختیاری در جنوب غربی ایران و از انتهایی‌ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرق خوزستان امتداد یافته است. این رشته کوه یکی از غنی‌ترین ذخایر طبیعی ایران است و دو رودخانهٔ پرآب کشور (کارون و زاینده‌رود) نیز از دامنه‌های آن سرچشمه می‌گیرند. از قلل زیبا و معروف آن می‌توان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفت‌تنان، کلونچین و کینو اشاره کرد. در این میان، قلّه کلونچین، با ارتفاع ۴۲۲۱ متر بلندترین قله زردکوه بختیاری است. همچنین قله شاه شهیدان هم ۴۱۵۰ متر بلندی دارد.  " منبع : ويكي پديا "

  شير كوه يزد(4075) :   کنار این شهر کویری و از مجموعه رشته کوههای مرکزی ایران، ارتفاعات شیر کوه در جنوب شهر یزد واقع گردیده، گر چه از نظر تقسیم بندی کوه های منفرد ایران از آن یاد شده لیکن در حقیقت قسمت هایی از سلسله جبال زاگرس می باشد. ارتفاعات بلند ترين نقطه شير كوه با ارتفاع 4075 متر از زمره کوه های زیبای منطقه به حساب می آید. معروفت ترین قله‌ها، از شمال غربی به جنوب شرقی عبارت‌اند از: المابلاغ ۲۹۹۷ متر، کرکس ۲۹۵۹ متر، قزل‌ارسلان ۳۲۵۰ متر، دائم برف ۳۴۵۰ متر، کلاغ لان ۳۴۸۰ متر، الوند ۳۵۸۴ متر، تاریک‌دره ۳۳۱۴ متر، کمر لرزان ۳۳۳۸ متر، چهار قله (۳۱۸۴، ۳۱۷۲، ۳۱۶۶و ۳۱۷۰ متر)، یخچال صاحب (گاوبره) ۳۴۸۶ متر، شاه نشین ۳۴۹۶ متر، سرخ‌بلاغ ۳۱۲۴ متر و قله کلاه قاضی ۳۱۲۵ متر. " منبع : شناخت مسير "

اُشْتُران‌ْ‌کوه(4050):، رشته‌کوهی است در شرق استان لرستان قرار دارد. این رشته کوه از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس میباشد. اشتران کوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران ۴۰۵۰ متر بلندا دارد و مرتفع‌ترین نقطه استان لرستان است. این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های رود دز به نام ماربره است که در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده‌است. این کوه از جمله کوه‌های جوان می‌باشد که در حدود ۳۰ میلیون سال پیش ایجاد شده‌است.

تفتان(3940 متر) نام تنها آتشفشان فعال در سراسر ایران است. این کوه در منطقهٔ جنوب شرقی ایران با ارتفاع 3940 متر، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته‌است. این قله در حدود چهار هزار متر از سطح آب‌های آزاد ارتفاع دارد و بلندترین قله در منطقه جنوب شرقی ایران است. نزدیکترین شهر به تفتان خاش نام دارد.

تفتان در زبان پارسی به معنای: مکان حرارت این آتشفشان فعال است و گازهای گوگرد در دهانه آن منتشر می‌شوند.کوهنوردان عموما از یال غربی صعود می‌کنند که پناهگاه مجهزی ساخته شده‌است. به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد در فصل زمستان عموماً صعود به این قله بسیار دشوار است. " منبع : ويكي پديا "

سَهَند(3707): نام رشته کوهي در جنوب شهر تبریز ، شمال شهر مراغه و شرق دریاچه ارومیه است .اين کوه يكي از بلندترين كوه هاي آذربايجان و مهمترين كوه آتشفشاني خاموش ايران است كه ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراكم توف ها و خاكسترهاي مواد آتشفشاني است كه در زمان هاي دور از دل كوه بيرون ريخته است. سهند را به دليل انبوهي گياه و چمن و گل و مرتع، عروس كوهستانهاي ايران مي گويند زيرا سطح تمام منطقه كوهستان پوشيده از گياه، چمن، گل و مرتع است. سهند در بهار گلزاري بي بديل است.
سهند داراي 17 قله بالاي 3000 متر است که بلندترین آن ها به نام قوچ گلي داغي (معروف به کمال) 3707 متر ارتفاع دارد.ديگر قله هاي مشهور آن عبارتند از  : جام ، سهند ، سلطان ، دميرلي ، آغ داغ ، موتال داغي ، شير داغي ، حرم داغي ، گيرو داغي و ... " منبع : ويكي پديا "

قارون (3683 متر): بلند ترين قله رشته كوه منگشت كه بر مرز سه استان خوزستان .كهگلويه و بوير احمدو چهار محال بختياري  با ارتفاع 3683 متر قرار دارد كه از دو مسير امام زاده عبداله شهرستان باغملك و مسير موزرم دهدز شهرستان ايذه راه دارد.

كوه الوند همدان (3584)  :فراروی شهر همدان، کوهستان منفردی از شاخه‌های خاوری زاگرس مرکزی با عرصه‌ای به وسعت ۱۳۷۵ کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین پدیده‌ٔ گرانیت زائی از دوران چهارم زمین‌شناسی بر اثر نفوذ توده‌های آذرین در نهشته‌های بازمانده از دوران پیشین بوجود آمده‌است.این رشته‌کوه در شمال غرب به کوه خدابنده‌لو سنندج و کوه چهل‌چشمه کردستان و از جنوب شرق به بلندی‌های راسوند و کوه وفس اراک متصل است. " منبع : ويكي پديا "

پس شونه (3420 متر): دومين ارتفاع بلند رشته كوه منگشت با ارتفاع 3420 متر  كه در شهرستان باغملك استان خوزستان قرار دارد  و مسير صعود آن از دهستان مال آقا مي باشد ، اين كوه پر هيبت از غرب به دره گندمكار و از شرق به دشت سيروك و سره قوچ مشرف است.

بينالود (3211):مشهورترین کوه استان خراسان به بلندی ۳۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد. این کوه بخشی از رشته‌کوه البرز است و به بام خراسان شهرت دارد این کوه بین نیشابور و مشهد واقع شده‌است. با توجه به گرم خشک بودن منطقه دارای بارندگی قابل توجهی است (تقریباً ۴۰۰_۵۰۰) میلیمتر در سال. از دیگر قلل این رشته کوه می‌توان به شیرباد (۳۲۵۰) فلسکه (۳۱۰۰) قوچگر (۳۰۵۰) نام برد. در بخش شمالی این رشته کوه رشته کوه فرعی وجود دارد که دارای دره‌های صخره‌ای با ارتفاع ۲۰۰-۳۰۰متر می‌باشد. که معروف ترین و پر آب ترین آن اخلمد می‌باشد که داری چندین آبشار می‌باشد که آبشار اصلی ۴۰متر ارتفاع دارد. " منبع : ويكي پديا "

 

منبع:وبلاگ گروه کوهنوردی باران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 2:18  توسط  ghorbani  |